Toorjuustukookidest jm kokkamisnippe

Kes leiutas toorjuustukoogi ?

Ajaloolased usuvad, et juustukooki serveeriti sportlastele juba esimeste olümpiamängude ajal Antiik- Kreekas 776 enne kristust.  Märgid juustu valmistamisest on aga pärit juba aastast 2000 enne kristust, antropoloogid on leidnud juustuhallitust just sellest perioodist.
Varaseimaks juustukoogi mainijaks peetakse Kreeka arsti Aegimust, kes kirjutas raamatus juustukoogi valmistamisest  aastatel u 200 e.k..
Marcus Porcius Cato, Ladina proosakirjanduse looja ning riigimees, lisas omalt poolt kaks retsepti- libum ja placenta. Mõlemad sõnad tähendavad ladina keeles “kooki". Kooke kasutati religioossetel eesmärkidel ohverdamiseks.

Kook nimega placenta on väga sarnane sellele, mida tänapäeval juustukoogi nime all valmistatakse. Koogil oli põhi, mis valmistati eraldi ette ning millele lisati täidis.
Jahust ja veest valmistati taigen, mis rulliti väga õhukesteks kihtideks. Taigna kihtide vahele määriti juustu, küpsetati ning valmis koogile kallati külluslikult mett ja kaunistati loorberilehtedega. Tulemus ja väljanägemine oli üsna sarnane sellele, nagu me täna tunneme Vahemeremaade maiust- baklavat.

Roomlased levitasid Kreeka koogi retsepti üle Euroopa ning sajandeid hiljem viisid immgrandid retsepti kaasa Ameerikasse, kus koogi levikule aitas kaasa William Lawrence, kes 1872 aastal üritas  järele teha Prantsuse juustu Neufchatel, kuid pani aluse hoopis kuulsale ameerika toorjuustubrändile

Ka eestlased armastavad toorjuustu ning toorjuustukooke. Aastaga süüakse ära umbes 550 tonni toorjuustu, millest populaarseim on Farmi toorjuust. Eelistatuimad on maitsestamata toorjuustud, mis näitab, et toorjuust pole ainult leivamääre- toorjuustust saab suppi, snäkke, lisandeid kalale ja lihale. Piiriks vaid fantaasia. Kuid ka leivamäärdena on toorjuustul omad eelised: toorjuust koosneb võrreldes margariiniga tervislikust piimarasvast ja on võiga võrreldes vähem rasvasem.

Proovi teha antiik-kooke

Libum juustukook
Autor Carla Raimer

Antiikkreeka retsept: 2 naela toorjuustu peenestada uhmris hoolikalt, seejärel lisada 1 nael leivajahu ning segada see juustuga läbi. Lisada üks muna ja segada kõik segamini. Teha tainast päts, panna alusele ning küpsetada aeglaselt valmimiseni.

Tänapäevane versioon sellest koogist võiks olla järgmine:
1 tass jahu
u 250 g toorjuustu
1 lahtiklopitud muna
Loorberilehed
½ klaasi mett
Sõelu jahu kaussi. Klopi toorjuust nö pehmeks ning sega jahu ja lahtiklopitud munaga. Jaga tainas neljaks. Vooli kakukesed ning pane võiga määritud küpsetusnõusse. Kakukese all aseta loorberileht. Kuumuta ahi 220 kraadini. Kata kook metallkausi või kuumuskindla klaas- või keraamilise kaanega ja küpseta 35- 40 minutit, kuni kook on kuldne.
Kuumuta mesi ning kalla see valmis koogile. Lase meel imenduda. Enne serveerimist peaks kook seisma u 30 minutit  
 
Placenta kook
655 g nisujahu, millest tehakse põhi
1,3  kg  jahu ja 655 g speltat, millest tuleb koogi tracta.
Leotage speltat vees. Kui spelta on piisavalt paisunud, siis aseta puhtale sõelale, kurna. Seejärel sõtku ja lisa vähehaaval ülejäänud 4 naela jahu.  Taignast vormi kettad ja pane vitstest korvi, kus need saaks kuivada.
Kui taigen on kuivanud, määri neid igast küljest võitatud lapiga, õlita üleni sisse. Kui tracta on valmis, pane ahi  ja savipott sooja.
Võta 4, 6 kg   pehmet toorjuustu . Originaalretsepis kasutatakse lambajuustu, mis tuleks segada veega, kurnata, vahetada vett kolmel korral  ja pressida lõpuks läbi sõela,
Lisa juustule 1,5 kg  mett, sega hoolega.
Niisuta ka ülejäänud põhjaks minev jahu veega. Rulli õhukeseks ning aseta küpsetusalusele nii, et ääred jäävad üle serva. Aseta peale õlitatud loorberilehed ning hakka vormima placentat. Selleks aseta põhjale üks tracta, määri sellele juustusegu, seejärel järgmine tracta kiht jne. Ülemiseks kihiks jääb tracta. Seejärel keera alumise põhja kiht üle koogi.  Kata kook savipoti kaanega, pane kuuma ahju  ning kuhja külgedele ja peale kuuma süsi.
Valmis kook kalla üle meega

Allikas Cato, De Agricultura 75 – 76
AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee