KKK piimast, müüdid ja faktid

Kas toidust saadud vitamiinid on paremad kui toidulisandite vitamiinid

Kui tihti olete kuulnud, et päris toit on parem kui toidulisandid? Seda on korrutatud niivõrd tihti, et sõnal «looduslik» on positiivne varjund ja sõnal «sünteetiline» või «keemiline» negatiivne varjund.

Nagu kõikide absoluutsete ja põhjapanevate väidete puhul, ei ole ka see küsimus nii lihtne. Näiteks lisandina tarbitav vitamiin K on palju paremini imenduv kui selle taimne vaste, kuna taimne K-vitamiin on tihedalt seotud rakumembraanidega. Kasulikud mittevitamiinid võivad samuti olla palju efektiivsemad, kui tarbida neid just lisandina. Üheks näiteks on kurkum,  mida ühendatakse lisandis tihti musta pipra ekstraktiga. Kui aga tarbida seda toidu kujul, on  kurkumi imenduvus suhteliselt madal.

Suurel hulgal lisanditel on nii looduslik kui ka sünteetiline vorm. Tänu sellele on need kättesaadavad paljudele inimestele. Näiteks, kui B12-vitamiini ei oleks võimalik sünteesida, oleks see väga kallis ja sobimatu lisand taimetoitlastele, kes vajavad oma toitumise juures järjepidevat B12-vitamiini allikat.

Tõde: Toidust saadavad vitamiinid ei pruugi ilmtingimata olla paremad kui lisandina vitamiinid. See on väga laiaulatuslik väide, mille väärust on tõestanud mitmed näited, kus lisandid täidavad tervise juures elutähtsat rolli, samas kui looduslikud allikad seda ei suuda.

Autor: Merle Antson
AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee