KKK piimast, müüdid ja faktid

Kas piima tehakse piimapulbrist?

Tartu Postimees, Vilja Kohler 1. veebruar 2013

Hannes Mootse, EMÜ toiduainete tehnoloogia labori juhataja:
See on kuulujutt, selline asi on vähetõenäoline. Piimapulber on kallis, sest piima peamise koostisosa ehk vee välja aurustamine on väga energiamahukas töö. Lehmapiimas on 12,7 protsenti kuivainet: 3,7 protsenti rasva, 3,4 protsenti valku, 4,8 protsenti laktoosi ja 0,7 protsenti mineraalaineid ehk tuhka. Ülejäänud ligi 87 protsenti piimast on vesi. Kuulujutte võivad tekitada piimapulbrist toodetud laktoosivabad piimad, õigemini piimajoogid. Aga neid Eestis ei valmistata.

Väino Poikalainen, EMÜ toiduteaduse doktor: Piimapulbrist piima tegemist ei saa keelata, see oleks sama nagu keelata kullast nugade valmistamine. Meil piima- või lõssipulbrit joogipiima tegemiseks tõesti vaevalt kasutatakse, kuid suurlinnades küll. Näiteks USA suurtes piimatööstustes võib pulbri kasutamine tõesti olla odavam kui farmist piima suurlinna vedamine.
Vilma Tatar, EMÜ toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia lektor: Jogurtites kasutavad meie piimatööstused lõssipulbrit, seda on vaja toote tiheduse suurendamiseks. Ka jogurtipakendil on kirjas, et on kasutatud lõssipulbrit.
    
Farmi Piimatööstus lisab:
Piimapulbrist valmistatakse piimajooke piirkondades, kus toorpiima kättesaadavus on mingil põhjusel halb: kas suurlinnades, mäestikus, kõrbes jne. Eestis toorpiima puudust pole, vastupidi- Eestis toodetakse toorpiima rohkem, kui tarbitakse ning ligi 600 tonni päevas eksporditakse lähiriikidesse.
Juhul, kui toode on valmistatud piimapulbrist nõuab seadus selle nimetamist "piimajoogiks".

Kui satute mõnes maailma suurlinnas jooma piimapulbrist valmistatud piimajooki, pole samuti mingit põhjust muretsemiseks:
Nagu eelnevalt öeldud, on suur osa piimast vesi. Veega on kolm paha asja- ta kaalub, võtab ruumi ning ei säili. Väga suur osa bakteritest vajab eluks just ja eelkõige vett ning õhku.
Need- transport ja säilivus, on ka peamised põhjused, miks riikides, kus toorpiim asub tarbijast kas kaugel, või on selle kättesaamine ja säilitamine keeruline, tehakse piimast pulber.
Miks võiksid ja peaksid inimesed kartma toodete kuivatamist? - ei oskagi põhjust oletada. Kui sa pead normaalseks vinnutatud liha-kala ja kuivatatud puuvilju, rosinaid jne, siis ei tohiks ka piimapulber sinus hirmu tekitada.
AS Farmi Piimatööstus, Linda 15, 41536 Jõhvi, Tel. +372 332 1404 piim@farmi.ee